Metabolismus


Metabolismus - energie - změna

před 2 lety

Po každém jídle PŘIBEREŠ.

Pojďme si vysvětlit, kdy naše tělo zásoby energie tvoří a kdy si je odčerpává. A proč právě malá fyzická aktivita a přejídání vede k obezitě. Je to na facku jasné, ale třeba i díky grafu pochopíte souvislosti lépe.

Rozlišujeme dvě matabolická reakce.
1. Anabolické (tvorba struktur a zásob energie)
2. Katabolické (energie se uvolňuje pro práci a tvorbu tepla)
Jednoduše anabolismus = výstavba - katabolismus = rozklad.

U zdravého dospělého jedince jsou reakce anabolické a katabolické v rovnováze. Anabolické reakce většinou převažují např. v období růstu a v rekonvalescenci po nemoci. K převaze anabolický reakcí (myslíme tím výstavbových - tělo si energii ukládá) může docházet i u přejídání společně se sníženým výdejem energie. Důsledkem je OBEZITA. Opačným stavem je malý příjem stravy s vysokým výdejem energie a zde typický katabolismus (čerpání energie ze zásob - tuky, svaly) a riziko vzniku anorexie a hladovění. Organismus chátrá - chřadne.

Najděte rovnováhu ve svém stravování!

Na grafu vidíte, jak si organismus po každém jídle energii ukládá, nastává anabolismus. A můžete také postřehnout, že po krátkém čase si energii odčerpává a co víc? U pohybu nejvíc. Také si lze zde uvědomit, jak nutné je předejít katabolismu po sportu a to jednoduše - doplnit energii - najíst se.
A o rychlých a pomalých bílkovinách třeba příště.
Srozumitelné?
Doufám, že ano.

Pěkný den Pavla


Sdílet
Objednávky na čísle

739 634 273