STANISLAV NAJVERT - na co mu to běhá...


„před závodem chipsy a 2-3 piva  - kvůli chlastu žádné úlevy“

před 4 lety

RÁDA BYCH PŘEDSTAVILA STANISLAVA NAJVERTA

„před závodem chipsy a 2-3 piva  - kvůli chlastu žádné úlevy“

Běžec a extrémní sportovec, který pochází z Ostravy-Poruby a běhající v týmu Salomon/Suunto team, se již několik let velmi úspěšně věnuje horským ultramaratonům.

 

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

-B7 4x 1.misto

-Turiec Trail 1.misto 2018

-2.misto 2019, Ostravský Maraton 2017

-2.místo, LHUT Ultra 2019

-2.místo Slezský Maratón 2018

-3.místo. LH24 2019 a  2017 štafety 1.místo

- B7: 2 x 1. místo (2014 P. Žákovský, 2016 M. Causidis), 2015 2. místo P. Žákovský

- Horská Výzva: 1. místo Beskydy (2016 M. Causidis), Jeseníky (2015 L. Trtek),  - -

- Krkonoše (2013 T. Svoboda), 2. místo Jeseníky (2014 R. Kasalík), 3. místo Šumava (2013 T. Svoboda)

- Lysohorský čtyřlístek: 1. místo 2013, 2. místo 2015, 3. místo 2014-2016

- Valachiarun Ultra: 1. místo 2014, 2. místo 2015

- CUTT: 1. místo 2015 Jeseníky, 2015 Beskydy

- Radegastova Výzva: 2014 1. místo (A. Velička, R. Kasalík)

- Nezmar Sky Maraton 2016: 1 .místo

- LH24 štafety: 1. místo (2013 A. Velička), 2. místo jednotlivci 2016

- Nízkotatranská Stíhačka: 2015 1. místo (P. Žákovský)

- Cross Maraton Hlučín: 2016 1. místo Půlmaraton Hlučín, 2. místo 2014

- Lysacup 3in1: 1. místo 2010, 2. místo 2011

- Slezský Maraton: 2. místo 2013

- Hostynská Osma: 2. místo 2014

 

 

Běžec a extrémní sportovec, který pochází z Ostravy-Poruby a běhající v týmu Salomon, se již několik let velmi úspěšně věnuje horským ultramaratonům.

Domácí Beskydy mu nabízí vyžití nejen tréninkové, ale především závodní, o čemž svědčí jeho úspěchy v závodech jako je Beskydská sedmička nebo Lysohorský čtyřlístek.

 

Bohužel jsme ještě neměli příležitost se osobně seznámit, a přesto bych si dovolila tykat. Tak AHOJ. Věřím, že to doženeme a budu moci strávit pár příjemných okamžiků s člověkem, který je pro mě stroj, nikoliv živá bytost, ne jen pro mě, ale i pro mnoho ostatních co Standu sledujeme a podporujeme, fandíme. Jednou jsem měla tu čest a po očku jsem tě sledovala před třemi lety na benzínce v Dobré. Za cca 2 hodinky měl vypuknout závod B7, pršelo a my všichni měli obavy, zda v tomto počasí vůbec závod dokončíme. Seděl si tam s Markem Causidisem, tvým parťákem a samozřejmě jste tehdy všem závodníkům ukázali záda. Pil si kávu, nasypal sis do ní cukr a mému parťákovi si prozradil, že jsi toho moc nenaspal, jelikož si hlídal nějaké malé dítě. I přesto jsi závod vyhrál a především to bylo za extrémních podmínek, celý závod výrazně a trvale pršelo. V tomto ročníku ½ závodníků závod nedokončila. Já byla tehdy na Ostravici, když vyhlásili vítěze. Tebe s Markem. Zase a opět jste se stali absolutními vítězi a zároveň Mistry ČR pro rok 2017 v extrémním horském maratonu dvojic. Do cíle jste doběhli v čase 12 hodin a 1 minuta. A další rok 2018 to samé, v čase 12:02 jsi tehdy doběhl na náměstí do Frenštátu pod Radhoštěm s Honzou Zemaníkem.

Kdo nezná tento závod, jedná se o dvě tratě  - delší trať LONG měřila 95 km s převýšením 5470 m, kratší trať SHORT 86,4 km s převýšením 5052m. A proto je to pro mě zcela nepochopitelné, když já to jdu 24 hodin a ty jsi za 12 hodin v cíli. STROJ, jak jinak.

 

A jelikož víš, že jsem nutriční terapeutka, hodně se to vše bude točit kolem jídla, ale na druhou stranu mě bude zajímat i tvůj trénink a regenerace.

 

 • KDY JSI ZAČAL S BĚHÁNÍM A CO TĚ K NĚMU PŘIVEDLO. NEVÍM, ZDA JE TO ÚPLNĚ PRAVDA, ALE ÚDAJNĚ JSI MĚL I NADVÁHU, JE TO OPRAVDU PRAVDA?

Jenom ve zkratce o mé sportovní minulosti. Byl jsem v mládí relativně dost nadějný házenkář, tehdy jsem ovšem bral všechno na lehkou váhu
a jak už to tak někdy bývá, začaly párty, kamarádi a holky, tak to nedopadlo. Pak s odstupem času jsem ještě běhal čtvrtku ve Vítkovicích, tam jsem dostal nějaký atletický základ a dril, když jsem skončil i s tím měl jsem za to, že je se sportem konec. 
Čas plynul a já se nakonec ocitnul na 3 roky za oceánem, po návratu domů na mě nebyl asi úplně hezký pohled - 108kg a hlava jak kolo štěstí. Tehdy by mě absolutně ani ve snu nenapadlo, že někdy vyhraju 4x závod který měří ke 100km a startuje na něm 3000 lidí. Všichni říkali, že už to neshodím a bude to jen horší. Věděl jsem na 110%, že to půjde dolů. Začal jsem chodit do fitka a zajímat se o to co jíst, po půl roce jsem vážil 98kg a neměl na těle snad ani gram tuku. Začal jsem jezdit na kole a zjistil, že mi to dává víc než cvičení ve fitu, ještě bez nějaké fyzičky jsem jel na Lysou Horu. Celý týden jsem byl pak rozbitý na atomy, ale věděl jsem, že to co chci dělat. Být v přírodě na horách a užívat si pohyb. 
Začalo u mě období terénního triatlonu. Strašně mě to bavilo, kombinace plavání, horské kolo a běh. Vyhrál jsem i pár menších závodů v okolí, 
2x jsem se nominoval na MS Terra ve věkové kategorii které se každoročně koná na Havaji a skončil na 3. místě na ME ve věkové kategorii. 
Na konci triatlonové sezóny jsem se dozvěděl, že se bude konat nějaký závod, který vede přes Beskydy a pojmenovali ho B7. 

Věděl jsem, že to bude pořádný extrém a nastoupil jsem s Ironem Manem Alešem, dlouho jsme i vedli pak několikrát zabloudili. Nakonec jsme doběhli na 6. místě totálně popraveni ale já věděl, že přesně to co chci dělat.. Tak se ze mě stal Ultra běžec.


 

 • JAK ČASTO TRÉNUJEŠ?


Pokud bych to měl nějak zprůměrovat tak to vychází na 6 dní v týdnu. Přes zimu spíš delší tréninky v menší intenzitě a v sezóně kratší a rychlejší. Víkendy se snažím strávit pohybem v horách.


 

 • MNOHO SPORTOVCŮ ZKOUŠÍ ŠTĚSTÍ I V JINÝCH SPORTOVNÍCH AKTIVITÁCH, NAPŘ. SKIALPY APOD. PROVOZUJEŠ TAKY NĚCO MIMO BĚH, PREFERUJEŠ I JINÉ SPORTY?

Poslední roky to bylo nejčastěji kolo, přes zimu běžky už méně a letos chci zařadit skialpy. Měl bych víc plavat, ale nějak mi to nevychází. Popis: :-)

 


 

 • KOLIKRÁT BOJUJEŠ O SEKUNDY. MÁM POCIT, ŽE SE PŘECE NEDÁ DONEKONEČNA ZLEPŠOVAT. JE TO JEN MŮJ POCIT NEBO OPRAVDU V RÁMCI TRÉNOVÁNÍ LZE ČAS STÁLE POSOUVAT SMĚREM DOLŮ?

Když jsem před 10 lety začal s ultra v horách tak se hodně kopce chodily. Dneska je to jiné, to co se normálně chodilo se dneska už běhá, všechno se to zrychlilo. Pokud jsem v tom chtěl zůstat někde na špici, tak jsem se musel přizpůsobit a začít tvrději pracovat. Do našeho sportu vtrhlo hodně mladých a rychlých kluků. Je super s těmi mladými puškami trénovat, i když si musím takzvaně křivit hubu. Měl jsem na výběr a já se rozhodl přizpůsobit a dělat někdy i tvrdší tréninky abych zůstal tam, kde bych chtěl. Takže myslím, že do nekonečna se zlepšovat nejde ale, když si zaběhnu nějaký osobák jako letos, tak mi to ukazuje, že jsem na správné cestě.


 

 • JAK NEJLÉPE REGENERUJEŠ? MNOHO LIDÍ TRÉNUJE DENNĚ A ZAPOMÍNÁ DÁT TĚLU PROSTOR PRO REGENERACI. CO SI O TOM MYSLÍŠ?

Nejlepší by bylo zajít si do sauny a na dobrou masáž. Dát si vydatné dobré jídlo a sklenku vína. To první mi moc nevychází a to druhé ano. Popis: :-) Taky jsem měl týdny, kdy jsem trénoval každý den, pak je třeba mít na paměti, že některý trénink musí být regenerační. Což znamená, že se člověk musí pomalu vyklusat nebo lehce vyjet na kole. Je hodně důležité se protahovat a cvičit.

 

 • POKUD BY SES MOHL VRÁTIT ZPĚT V ČASE, VYBRAL BY SIS ZASE BĚHÁNÍ?

Pokud bych si měl vybrat znova tak určitě ano, když to baví tak s tím nic nenaděláš.
 

 • KDY A KDE BUDE TVŮJ DALŠÍ ZÁVOD, NA KTERÝ SE MŮŽEME TĚŠIT, ŽE TĚ UVIDÍME?

Touhle dobou už mám vlastně po sezóně, přes zimu si dám několikrát Lysá Cup a možná nějaký kratší kros, objevím se pak ještě na LH24 v mixech štafetě. Na jaře mi pak začne sezóna naostro.
 

 • CO STRAVA? TEĎ TO TROCHU ROZPITVÁM.

Čtenáře tady ale určitě ze všeho nejvíc zajímá, jak se stravuji. Předně je zapotřebí říct že nepatřím mezi žádnou vyhraněnou skupinu. Zastávám názor, že strava má být pestrá, mám asi výhodu, že mi chutná hodně zelenina a ovoce. Nejsem vegan ani rad. 

 

 • MŮŽU POPROSIT A UVEDENÍ STRAVY ZDE, TAKOVÉHO BĚŽNÉHO DNE.

 

Snídaně. Ovesná kaše s ovocem a káva

Svačina. Ovoce nebo například jablečný závin

Oběd. Kuře a bramborová kaše se zeleninou

Svačina. Banán nebo pudink s kávou.

Večeře. Rýže se zeleninou

Večeře II. Hroznové víno se sýrem a ořechy

Pitný režim. Čistá voda v zimě čaj, večer pivo nebo pár deci vína.

 

 • JE DEN KDY TRÉNUJEŠ JINÝ?

Trénuji tak často, že normální den je, když mám trénink. Pokud mám volno tak jím vlastně podobně, jen mám asi menší hlad.

 

 • SUPLEMENTUJEŠ? A POKUD ANO CO A KDY.

Jen multivitaminy.

 

 • MÁŠ RÁD SLADKÉ? TROCHU JSEM PÁTRALA A ASI VÍM, ŽE ANO. JE TO OBMĚNA ZA VÝKON? NEBO SI SLADKÉ DOPŘÁVÁŠ BEZ OHLEDU NA AKTIVITY?

Hrozně moc. Cokoliv buchty, koláče, čokoládu, závin, zmrzlinu, kdykoliv a nejraději po dlouhém tréninku a před závody. Klidně i v den volna. Popis: :-)

 

 • CO KOLENO A ŽEBRA? NÁVŠTĚVY NĚKTERÝCH SPORTOVCŮ PO LYSACUPU DO BOBRA NA KOLÍNKO JSOU JIŽ DOST PROFLÁKLÉ. PATŘÍŠ I TY MEZI MILOVNÍKY TĚCHTO POKRMŮ?

Z těchto věcí si dám nejraději chicken wings.

 

 • ŘEŠIL SI NĚKDY SVOU VÝŽIVU S ODBORNÍKY NA STRAVU? ZAJÍMÁ MĚ, ZDA-LI ČLOVĚK S TAKOVÝMI VÝKONY A VÝSLEDKY ŘEŠÍ POHYB V KOMBINACÍ STRAVY A JAKOU POTÉ PREFERUJE.

Za dobu co sportuji jsem toho celkem dost načetl. Což ovšem neznamená, že dodržuji vše důkladně, tak jak bych měl. Určitě se nevzdám předzávodního dvoj až troj pivka s čipsy. Kombinaci stravy a pohybu vlastně neřeším, snad jen to že jdu běhat 1-2 hodiny po jídle.

 

 • VAŘÍŠ? NEBO RADĚJI VYUŽÍVÁŠ MOŽNOSTI STRAVOVÁNÍ V RESTAURACÍCH?

Jestli vařím nebo chodím do restaurací?

Častěji určitě vařím, než chodím do restaurace. Jinak toho sním opravdu dost hodně a zároveň mě dlouhé závody naučily vydržet bez jídla déle, než tomu bylo v minulosti.

 

 • A JAK TI TO JDE V KUCHYNI. DOVEDEŠ PŘIPRAVIT TŘEBA 4 CHODOVÉ MENU?

Nechci se vychloubat, ale umím udělat nejlepší ovesnou kaši na světě a za tím si opravdu stojím. Popis: :-)  Skvěle mi jde taky losos s bramborovou kaší, takže doufám, že bych 4 chodové menu zvládl.

 

 • ZAJÍMALO BY MĚ, ZDA SE V TVÉM JÍDELNÍČKU OBJEVUJÍ CELOZRNNÉ OBILOVINY – OVESNÉ KAŠE, CELOZRNNÝ CHLÉB, LUŠTĚNINY A JINÉ OBILOVINY NAPŘ. POHANKA, KROUPY, JÁHLY APOD.

Za mě je to přesně to, čemu máme říkat superpotravina.  Měl jsem dlouhé období, kdy jsem zkoušel každý den jinou kaši a střídal jsem kroupy, pohanku, jáhly, ovesné a žitné vločky. Chutná to skvěle a nutriční hodnota je úžasná.

 

 • KONZUMUJEŠ MASO A S JAKOU FREKVENCÍ?

Zřejmě bych ho mohl konzumovat méně, pravda je že ho mám v nějaké formě skoro každý den. V dávné minulosti jsem byl asi měsíc vegetarián ale spíš z etického hlediska než zdravotního. Přednost dávám bílému masu a rybám, asi nejsem typ člověka, který by byl plnohodnotný veg nebo raw..

 

 • ŘEŠÍŠ I TO ZDA PŘED AKTIVITOU SACHARIDY A PO AKTIVITĚ BÍLKOVINY?

Jestli řeším sacharidy před a bílkoviny po tréninku.

Přesně jak tady píšeš, snažím se mít sacharidy před tréninkem a nějaké jídlo s více bílkovinami potom po běhu.

 

 • SLADÍŠ? KÁVU ANO A CO DÁL? PIJEŠ SLAZENÉ NÁPOJE ČI JEN VODU.

Pokud mám možnost tak sladím kávu i čaj medem nebo hnědým cukrem. Piju nejčastěji obyčejnou vodu s kohoutku, ta mi chutná nejvíc.

 

 • CO TY A ALKOHOL? PIVO MÁŠ RÁD, TO UŽ JSEM TĚ VIDĚLA V BEZRUČCE. 

Nebudu lhát, kdo mě zná, ví, že mám rád pivo a víno. Přes léto je toho určitě víc na zahrádce mi opravdu chutná a kvalitní výkon umím dobře oslavit. Tvrdému alkoholu zase moc neholduji. Jak ale řekl jednou jeden moudrý muž, kvůli chlastu žádné úlevy.

 

 • A DEN ZÁVODU? PŘEDEVŠÍM MĚ ZAJÍMÁ, CO JÍŠ PŘED ZÁVODEM A V PRŮBĚHU.TOBĚ JE ZNÁMU, ŽE PREFERUJEŠ GELY A PŘEDEVŠÍM NUTREND. JE TO PRAVDA? MNOHO SPORTOVCŮ SE S POTRAVINOVÝMI DOPLŇKY VYFOTÍ, ALE NAKONEC ZAŘADÍ ÚPLNĚ NĚCO JINÉHO.

Tři dny před každým dlouhým ultra závodem navýším příjem uhlohydrátů. Nejčastěji jím rýží, těstoviny, brambory a hromadu buchet. V samotném závodě jím gely, tyčky, banány a ke konci to co si hlava vybere. Někdy to jsou i bláznivé variace jako slanina, škvarková pomazánka, olivy, korbačíky nebo třeba dokonce čipsy

 

 • OMLOUVÁM SE, POKUD JE TO NEVHODNÉ, ALE SLÝCHÁVÁM O TOBĚ, ŽE MÁŠ ČASTO ŽALUDEČNÍ NEVOLNOSTI PŘI ZÁVODĚ. JE TO PRAVDA, A PAKLIŽE ANO, ČÍM PAK TO?

Ty někdy při dlouhém závodě přijdou a jindy zase vůbec. Bylo by naivní si myslet, že při 100km ultra běhu v horách kdy běžíte s československou špičkou nepřijdou žádné problémy. Nějak to opravdu neřeším, když své tělo dostanete na určitý limit tak se vám snaží říct, že tam jste. Nakonec to řeším tak že nejím a jen piju colu, energický nápoj nebo nealko pivo.

 

 • NIKDY JÁ ANI MOŽNÁ ČTENÁŘI NEPOCHOPÍME TAKOVÝ ČAS V CÍLI, KTERÝ ČASTO PŘEDVÁDÍŠ. CO BYS DOPORUČIL LIDEM, KTEŘÍ BY SE TI CHTĚLI ČASOVĚ PŘIBLÍŽIT.

Doporučení lidem co se chtějí zlepšit.

Nakládat si postupně a v průběhu času, ultra běh je na dlouho i co se tyče přípravy. Dávat si postupné cíle a opatrně zvyšovat zátěž.

Neběhat hned obrovské objemy, v tomhle sportu někdy méně znamená více. Hlavně bych doporučoval poslouchat své tělo. Důležité je taky,  aby nebyl trénink úplně monotónní a byl tam objem i intenzita.

 

 • KDE NEJRADĚJI NAKUPUJEŠ? ŘEŠÍŠ BIO PRODUKTY? NEBO KVALITU POTRAVIN OD MÍSTNÍCH FARMAŘŮ?

Chodím do normálních obchodů a tam se snažím vybrat samozřejmě něco kvalitního. Rád vybírám čerstvé ovoce a zeleninu. Nejlepší je utrhnout si něco zralého přímo ze stromu. Bio produkty moc neřeším, zatím jsem tomu nepropadl.

 

 • O SPORTOVCÍCH SE TVRDÍ, ŽE KDEJAKÝ HOBBÍK MÁ LEPŠÍ STRAVU NEŽ NAŠÍ VRCHOLOVÍ SPORTOVCI. SOUHLASÍŠ S TÍM?

Co jsem mohl já vypozorovat tak ve většině případech ne....

 

 • A NYNÍ ODBOČÍM. JAK SI VYBÍRÁŠ PARŤÁKY. SEDNOUT SI S NĚKÝM V TAKOVÉM EXTRÉMU JE VELMI TĚŽKÉ, VÍM TO SAMA. NAJÍT NĚKOHO SE STEJNÝM VÝKONEM JE SLOŽITÉ.

Kritéria jsou různé ale je to souhra výkonnosti a vzájemné chemie, chcete li přátelství. Se všemi jsem vypil několik piv a s některými ještě více. Popis: :-) Taky se potkáváme někdy na společném tréninku. Dalo by se říct, že všichni mí parťáci byli skvělí a všech si hrozně moc vážím.

 

 • VYUŽÍVÁŠ SUPPORT U ZÁVODU NEBO VŠE SI ŘEŠÍŠ SÁM?

Pokud je to dovoleno třeba tak jako na B7 jsem určitě pro. Ušetříte trochu času na občerstvovačce, máte připravené jídlo nebo pití a dostanete nějakou motivaci nebo informace o průběhu závodu. 

 

 • CO ZDRAVOTNÍ STAV? JSI PLNĚ ZDRÁV NEBO ŘEŠÍŠ INAPŘ. BOLESTI KOLEN APOD. CO VĚTŠINOU TRÁPÍ VRCHOLOVÉ SPORTOVCE.

Děkuji za optání, zatím to jde. Vlastně ani k doktorům nechodím, akorát by mi řekli, ať se podívám do občanky. Snažím se být pozitivní i ve vnímání celého mého těla, je to taková vzájemná symbióza, která nějak funguje.

 

 • JE TO I O HLAVĚ? MYSLÍM TY VÝSLEDKY V BĚHÁNÍ. RADEK CHROBÁK TO TVRDÍ STÁLE. PROSTĚ KDYŽ SI TO V HLAVĚ NASTAVÍŠ, TĚLO UŽ JEN PLNÍ ROZKAZY….?

Ultra běh absolutně a zcela určitě. Protože pokud to vzdá hlava tak to vzdá samozřejmě i celé tělo. Hlavu mám v tomhle ohledu silnou ale mysl otevřenou. Mám tím na mysli, že nemusím dokončit závod za každou cenu, třeba pokud by hrozilo vážnější zranění tak raději odstoupím.

 

 • A TAKÉ SE MI PODAŘILO ZÍSKAT RECEPT NA TU NEJ KAŠI OD STANDY. J

Kaši jsem léta piloval do dokonalosti, nejlepší vločky mají v Lídlu, samozřejmě že je často jiná, záleží podle toho, co mám zrovna doma. 

Na nejlepší kaši potřebuješ ovesné vločky, čerstvé mléko, máslo, banán, lesní ovoce, vlašský ořech, med, špetku soli a granko.

To všechno nadávkovat v ideálním množství do té nejlepší konzistence, ani moc hustá ani moc řídká.

 

 

Měj pěkný den a je mi ctí s tebou vést tento rozhovor. Děkuji.

Pavla Janovská

 


Fotogalerie


Sdílet
Objednávky na čísle

739 634 273