Lněné semínko


super potravina

před 3 lety

Malý zázrak v podobě lněného semínka.

Doporučuji denně 1 polévkovou lžíci nadrcených lněných semen.

Lněná  semínka jsou opravdu malým zázrakem, nabízejí ochranu před některými závažnými onemocněními např. před vysokým krevním tlakem, rakovinou prsu i prostaty.

Obsahují mnoho antioxidantů, lignanů a omega 3 mastných kyselin. Příroda je ovšem zabalila velmi důkladně a to do tvrdé slupky, kde je udržuje čerstvé. Takto vydrží ve formě i 4 měsíce.  Pokud sníte lněné semínko jen tak a důkladně jej nerozkoušete, projde celým trávícím traktem a bez užitku jej vyloučíme, aniž y do krve uvolnily jen jedinou živinu. Pro ten největší efekt je nutné semínka rozmixovat či namlít, můžete i namočit. Podrcená semínka mají podobu světle hnědého prášku a můžete si jej přidat kamkoliv. Jsou vhodná i do pečení, aniž by přitom byly narušené lignany nebo omega 3 matné kyseliny (pozor – neplatí pro oleje).

Kam s nimi? Ideální do kaší, jogurtů, do salátů, polévek i omáček. A co třeba krekry? Je velmi jednoduché. Smíchejte 2 šálky namletých lněných semínek s jedním šálkem vody a nechte nabobtnat. Následně přidejte různé druhy koření či bylinek. Vytvořte tenkou vrstvu, kterou nakrájíte na malé kousky a nyní již postačí upéct. Pečte je na 200 stupňů po dobu 15 minut. Nyní máte svou denní dávku splněnou v jednom kousku krekrů.  Kdo má sušičku, může využít také. Smíchejte 1 šálek celých semínek  s 1 šálkem vody a nechte hodinu odpočívat. Poté přidejte oblíbené koření či  bylinky. Bazalku, sušená rajčata, medvědí česnek, papriku mletou či chilli – zkrátka cokoliv. Skvělá je i kombinace se sušenou cibulkou.

Z této směsi vytvořte placku a sušte cca 5 hodin- Potom ovšem musíte důkladně rozkousat.

A co třeba nápoj?

Lněná semínka mají dokonalou schopnost pojit ostatní potraviny k sobě. Vyzkoušejte je k přípravě smothie ve stylu mléčného koktejlu. Postačí vám 1 polévková lžíce lněným mletých semínek, trocha mražených jahod a borůvek, neslazené sójové mléko, ½ banánu, pár datlí pro docílení sladkosti a chutný nápoj je hotov. Nyní máme v koktejlu dvě ochranné skupiny fytoestrogenů. Lignany z lněných semínek a izoflavony ze sóji. Přidejte i kakao pro vyšší množství antioxidantů.

Pomleté semínka můžete dokonce použít k náhradě vajec. Postačí každé vejce z receptu nahradit 1 polévkovou lžíci mletých lněných semínek a 3 lžícemi vody a těsto se dokonale spojí. Na rozdíl od vajec, jsou lněná semínka bez cholesterolu a mají slušnou porci vlákniny.

Závěr.

Lék : lněné semínko

Dávkování: 1 x denně

Množství: 1 Polévková lžíce

 

A o bobulové ovoci někdy příště.


Sdílet
Objednávky na čísle

739 634 273