Poučné
před 4 lety
Kolikrát si myslíte, že si denně průměrný člověk "pšoukne?" poznámka autorky (prdne)
Odpověď na konci článku.
Luštěniny a plyny.
Já: "proč nejíte luštěniny?"
On: "hrozně mě nadýmají"
Já: "proč nejíte zeleninu?"
On: "hrozně mě nadýmá"
Co s tím?
Čím víc sníte luštěnin a zeleniny, tím budete déle žít?
V mnoha studiích už bylo jasně prokázáno, že luštěniny snižuji riziko předčasného úmrtí. Bohužel, bylo také zjištěno, že tento zázračný elixír mnoho z lidí odmítá a to díky plynatosti. Přitom konzumace luštěnin jde ruku v ruce se štíhlým pasem a nižším krevním tlakem.
Nabízí se pouze dvě možnosti.
1) vypustit ducha
2) vypustit duši
Jedna studie, ukazuje, že plynatost je jen nafouknutou bublinou. Do stravy skupině zkoumaných lidí přidali vědci 1/2 šálku luštěnin denně. U většiny z nich se žádné projevy plynatosti neprojevili. A zajímavé bylo, že lidé co nějaké problémy měli, tvrdili, že plynatost po 2-3 týdnech odezněla.
Co může také způsobovat flatulenci?
- spolykaný vzduch (mluvíte u jídla? Jíte rychle?)
- kvasné procesy probíhající ve střevě
- hltání jídla
- žvýkačky
- kouření
Hlavním zdrojem plynu je však normální bakteriální fermentace. Můžou to být špatně strávené sacharidy, mléčné výrobky. Představte si, že jeden muž se dokonce po konzumaci mléčného výrobku zapsal i do Guinnessovy knihy rekordů, kdy po konzumaci vypustil 70 větrů (prdů pozn. autorky), během 4 hodin. Zřejmě se zde jednalo o laktózovou intoleranci a muž díky vyloučení mléčných výrobků si své obtíže odstranil natrvalo.
Z dlouhodobého hlediska ti, kdo konzumují větší množství rostlinných potravin, které obsahují vlákninu, nemívají s plynatostí výrazné problémy. I jejich plovoucí stolice, je signálem, že ve stravě je dostatek vlákniny a takto je to v pořádku. Zůstává vaše stolice na hladině vody? Nebo má tendenci klesat? Ta správná je jen jedna - chceme plaváčka.
Nestravitelné zbytky sacharidů jsou i krmivem pro naše střevní bakterie a bez nich bychom my lidé nebyli. Uvažte sami, v našem těle je víc bakterií než lidských buněk. Jsme vůbec ještě lidé nebo bakterie?
Bakterie ve střevech mají řadu funkcí - posilují imunitu, vyrábějí vitamíny, pomáhají rozkládat potravu atd. atd. Pokud je správně neživíme, převládnou patogenní druhy a máme zaděláno na dysbiózu *, která může na dlouho otrávit. Poruchy trávení jsou tak časté a vyloučení sacharidových potravin s obsahem vlákniny může být jednou z příčin, jak přijít o svůj kvalitní střevní mikrobiom.
Zpočátku luštěniny opravdu nadýmají, ale organismus si časem navykne, namnoží si bakterie ve střevě a svůj mikrobiom se luštěninám přizpůsobí. I já jsem důkazem tohoto adaptivního stavu. První týdny, kdy jsem přešla na rostlinnou stravu jsem "pšoukala" kudy jsem chodila. A nyní? Sním misku fazolí se zelím a nic.
Co nadýmá víc a co méně?
Vyzkoušejte čočku červenou, černou Belugu, loupaný hrách či konzervované fazole. Vytvářejí daleko méně plynů. Úplně bezpečné je tofu. Pokud vaříte syrové fazole, opakovaně je namáčejte a nevařte ve vodě v které jste fazole namáčeli. Plynatost snižují i bylinky:
Co na to říci závěrem? Střevní plyny jsou normální a zdravé. Sám Hippokrates řekl "větry jsou pro lidské zdraví nezbytné."
Další doktor Fardy prohlásil "Střevní plyny bychom měli více tolerovat, protože snaha ovlivňovat tento přirozený jev, by se mohla obrátit proti nám."
A naše odpověď na otázku, kolikrát si průměrný člověk "pšoukne" je..... 14x. Normální je i 24x.
Takže se nebudeme stresovat a odmítat zdravé potraviny díky plynatosti. Ta časem odezní a pokud si občas "pšouknete" je to naprosto normální a v pořádku.
Pěkný večer přeje Pavla
*Co je to dysbióza?
Je důležité, aby se naše dobré bakterie, podílející se na správném fungování mnohých funkcí lidského organismu, udržovaly ve správném zastoupení, množství a poměru. V případě, že dojde ke změně složení bakteriálního mikrobiomu, hovoříme o dysbióze.
Flatulence - plynatost.