Vitamín D


naučné

před 4 lety

Dnes pohádka o vitamínu D.

Věděli jste, že 90% vitamínu D vzniká v kůži a jen 10% získáme ze stravy?
A že, pakliže použijete ochranný krém proti slunci s faktorem 8 a více, syntéza vitamínu D v kůži není možná? Význam ochrany kůže má svá pozitiva - chráníme se, a proto je nutno hledat zdroje v potravinách.

Představím se.
Jmenuji se vitamín D a dřív z mého nedostatku lidé trpěli rachitidou (křivicí). Dalším mým nedostatkem ve výživě dospělých a starších lidí může být osteomalacie a osteoporóza.
Působím na zdravý vývoj kostí a jsem i prevencí nádorových onemocnění, mám pozitivní vliv na kardiovaskulární onemocnění, bráním tělo před infekcemi, posiluji imunitu a chráním před autoimunitními onemocněními.

Kde mě najdeš?
Nejvíc se tvořím v kůži, když se budeš slunit. Přebytek si ukládám do tuků a po létě jsem schopen až 3 měsíce vydržet se zásobou co tam mám uloženou. Další zdroj získáš z masa, ryb (makrela, losos, tresčí játra). Dále jsem v celozrnných výrobcích, mléce a mléčných výrobcích, sóji, vaječném žloutku.

Předávkovat se mnou není ze stravy možné. Většinou se stává, že je mě nedostatek a to především u seniorů (nechtějí moc za mnou na sluníčko a také ta jejich jednostranná strava).
Dnes už mě přidávají i do vloček, margarínu (ty nekupuj), mléčných výrobků a jsem i v pečivu.

Mám kamaráda, který spolu se mnou a vápníkem podporuje pevnost kostí. Je to vitamín K. Ovšem pořád nám to kazí sodík - co tam společně zapracujeme, sodík vyplaví - prevít jeden, tak opatrně s ním, se solí s rozvahou. Co možná nevíte, abych navýšil kvalitu kostí, potřebuji i bílkoviny. Ovšem dávka nad 90g na den už mi zase vadí. ??‍♀️ A s kým si vůbec nerozumím a kámoši nebudeme? Alkohol. Když on pokazí co se dá. Narušuje absorbci živin, vitamínů, snižuje aktivitu enzymu, transportu, poškozuje vstřebávání vody a elektrolytů. Při metabolismu alkohol oxiduje a dochází k narušení rovnováhy mezi produkcí volných radikálů a antioxidačním systémem. Tento stav má za cíl zánětlivou reakci v těle, kancerogenezi (vznik karcinomů), ischemické poškození (poškození cév a tepen).

Ale zpět ke mě. Nemám jen vliv na kosti. Patřím i do rodiny nukleárních receptorů a spouštím aktivaci genů. Působím antikarcinogenně.

Co doporučuji?
Běž na sluníčko - pokud je. A na talíř zařaď maso, rybu (makrela, losos, tresčí játra), celozrnné výrobky, mléko a mléčné výrobky, sóju, vaječný žloutek.

Tak a zazvonil zvonec a pohádky je konec.

Pěkný večer přeje Pavla J.


Sdílet
Objednávky na čísle

739 634 273