Detail receptu

Mleté libové vepřové kuličky s chilli a majoránkou, rajčatový krém s karotkou, celozrnné těstoviny, EVOO.

Milujeme celá rodinapřed 4 lety

Oběd.
Mleté libové vepřové kuličky s chilli a majoránkou, rajčatový krém s karotkou, celozrnné těstoviny, EVOO.

Krémy jsou ideálním zpracováním zeleniny v zimních měsících. Nahradí nám omáčky, které jsou základem naší "nešťastné" české kuchyně a pokrmy nejsou tak suché. Rajčata s mrkví mají pro nás výživnější formu v tepelné přípravě a proč?
A o kterou mocnou zbraň to jde?
Dnes v hlavní roli - lykopen s beta-karotenem.

Lykopen společně s betakarotenem mají významný antioxidační ochranný vliv na lidské buňky, tkáně a orgány a přispívá ke snižování rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění, snižování hladiny cholesterolu v krvi, podpoře imunitního systému a ochraně kůže před negativním vlivem UV záření.

A teď víc o lykopenu.
Lykopen také snižuje pravděpodobnost vzniku některých nádorových a degenerativních onemocnění a chrání pleť před stárnutím.
Odborníci také uvádějí, že antioxidativní efekt je jedním z pozitivních faktorů, které pomáhají snižovat riziko vzniku onkologických onemocnění. Lykopen je také vhodný jako antioxidant při srdečně cévních onemocněních, kdy se podílí na ochraně endotelu. Pomáhá také zlepšovat funkci prostaty. Je ovšem důležité vědět, že vědci zjistili, že u kuřáků pozitivní vliv konzumace lykopenu mizí.

Lykopen působí synergicky s vitamínem C, takže je velmi vhodné při preventivním či terapeutickém využití lykopenu či rajčat doplňovat i tento vitamín.
Obsah využitelnosti lykopenu se prohřátím a přidáním tuku zvyšuje. Právě to je důvod, proč rajčatový protlak nebo restovaná rajčata jsou pro organismus přínosnější v tepelné úpravě a na tuku.

Dobrou chuť a na zdraví!


Sdílet recept
Objednávky na čísle

739 634 273